1/10 sekundy zajmuje nam zrozumienie przekazu wizualnego, natomiast przeczytanie 200 słów trwa nawet 60 sekund! Wobec tego nie masz chyba wątpliwości, że grafiką o wiele łatwiej dotrzesz do swoich potencjalnych klientów.

Zła wiadomość jest taka, że Ameryki nie odkryliśmy – o tym od dawna wiedzą marketingowcy! Dlatego, żeby Twoja grafika była skuteczna, musi się przebić na tle setek innych. Ważne jest także, aby była wysokiej jakości – każdą najlepszą grafikę może zepsuć słaba jakość!

Więc na co jeszcze czekasz? Chwytaj za telefon i dzwoń do znajomego grafika! Nie stać Cię? To w zasadzie możesz zwijać swój biznes… albo zaprzyjaźnić się z darmowymi narzędziami do tworzenia grafik, które chcę Ci przedstawić w tym wpisie.

1. CANVA

To bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze narzędzie, przetłumaczone na język polski. Na podstawie dostępnych szablonów stworzysz grafikę do mediów społecznościowych czy na bloga, zrobisz infografikę, na której w ciekawy sposób zaprezentujesz dane. W Canvie zaprojektujesz nawet swoje materiały marketingowe jak ulotki, wizytówki czy plakaty! W canvie możesz zrobić wszystko – ja tworzyłam w niej ogłoszenie o pracę 😉 Canva pozwala na wgranie i użycie Twoich grafik. Do wyboru masz także niezliczone tła i elementy graficzne oraz niezwykłe czcionki, dzięki którym dostosujesz grafikę do swoich potrzeb. Jeśli znudzą Ci się elementy bezpłatne, możesz za symbolicznego 1$ wykupić nowe. Od niedawna w Canvie możesz utworzyć zespół, co znacznie ułatwia udostępnianie projektów współpracownikom.

Do Canvy możesz zalogować się poprzez Facebooka lub Google. Od niedawna Canva posiada także polską wersję strony, którą znajdziesz pod adresem:

https://www.canva.com/pl_pl/

UWAGA! na brak polskich znaków w niektórych czcionkach. Jedna literka innym fontem może zepsuć całą Twoją grafikę!

2. PIKTOCHART

Narzędzie bardzo podobne do Canvy, za pomocą którego możesz tworzyć raporty, infografiki oraz prezentacje. Wybierz szablon, wgraj swoje grafiki, dodaj elementy dostępne za darmo i gotowe! W Piktochart stworzysz wykresy łatwiej niż w Excelu (na pewno będą też ładniejsze). Ciekawą opcją narzędzia są mapy kontynentów jak i państw. Możesz na nich przedstawić w interesujący sposób dowolne dane! Piktochart umożliwia import danych z Arkuszy Google, co znacznie ułatwia pracę. Narzędzie nie wymaga rejestracji, możesz zalogować się przez konto na Facebooku lub Google.

UWAGA! Przy ściąganiu gotowego projektu na dole automatycznie dodaje się stopka Piktochart. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na jakość naszej grafiki.

3. EASEL.LY

To kolejne narzędzie do tworzenia infografik z gotowych szablonów. Narzędzie także daje możliwość wgrania własnych obrazów. W wersji darmowej liczba gotowych elementów jest dość okrojona. Jednak konto Pro to koszt tylko 3$ miesięcznie, więc warto o tym pomyśleć, jeśli narzędzie Ci się spodoba. Easel.ly nie jest trudne w obsłudze, ale nie tak intuicyjne jak Canva czy Piktochart.

UWAGA! Teoretycznie aby tworzyć grafiki w Easel.ly nie trzeba zakładać konta. Jednak żeby zapisać albo pobrać Twój projekt, musisz się zarejestrować. Nie musisz zakładać konta – możesz zalogować się poprzez Facebooka lub Google+.

4. INFOGR.AM

To idealne narzędzie jeśli chcemy stworzyć ciekawe wykresy, raport czy infografikę. Posiada najbardziej rozbudowane możliwości importu danych – zarówno z Arkuszy Google, plików Excela, a nawet bezpośrednio z Google Analitycs. W Infogr.amie nie znajdziesz pojedynczych elementów graficznych, ale możesz wgrać swoje obrazy. Narzędzie posiada bardzo dużo rozbudowanych wykresów, za pomocą których w przystępny sposób przedstawisz dane. Możesz także stworzyć chmurę słów czy wstawić interaktywny licznik czasu. W narzędziu są dostępne mapy, na których możesz przedstawić dowolne dane. Za darmo możesz skorzystać tylko z mapy świata i Stanów Zjednoczonych.

UWAGA! Jeśli korzystasz z narzędzia za darmo, nie możesz pobrać swojego projektu – możesz go tylko udostępnić na portalach społecznościowych, dodać do swojej strony internetowej lub wysłać w e-mailu.

5. WORDLE.NET

To narzędzie do tworzenia chmury słów, które możesz wpisać samodzielnie lub pobrać z podanego przez Ciebie adresu WWW. Możesz ją dopasować do swoich potrzeb poprzez zmianę czcionki, kolorów, wielkości czy orientacji tekstu. Nie możesz jednak zmienić kształtu swojej chmury.

UWAGA! Narzędzie wymaga działania wtyczki Java, więc niestety nie działa na Chromie. Zapisać grafikę możemy tylko w publicznej galerii lub bezpośrednio ją wydrukować – nie ma możliwości zapisania jej na komputerze.

MOCK UP

To bardzo przydatne narzędzie w tworzeniu wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych – od ulotek po piwo! Mock up to nic innego jak makieta, dzięki której powstaje wizualizacja gotowego produktu. Wystarczy, że umieścisz na mock up’ie projekt graficzny, a będziesz mógł upewnić się, że Twój produkt będzie wyglądał dokładnie tak, jak chcesz.

Skąd brać mock up’y? Ściągać za darmo z internetu!

  1. http://graficzny.com.pl/tag/mock-up/
    Tutaj znajdziesz chyba wszystkie możliwe formy ulotek, banerów, roll-upów i katalogów!
  2. http://graphicburger.com/mock-ups/
    Wino, miód czy kosmetyki – który produkt przygotowujesz dla swoich klientów? Nie ma znaczenia – tutaj znajdziesz to wszystko, a oprócz tego iPhony, szyldy sklepowe i przystanek!
  3. https://www.mockupworld.co/
    Sami o sobie piszą, że mają najlepsze mock up’y w Sieci. I chyba można im zaufać – 92 strony darmowych makiet do pobrania. Podzielone są na kategorie, co znacznie ułatwia wyszukiwanie.