W ostatnim tygodniu media społecznościowe zostały opanowane przez aplikację, która w zabawny sposób zmienia nasz wygląd. Miliony ludzi na całym świecie dzielą się w social media swoimi zdjęciami przerobionymi za pomocą wirusowej aplikacji FaceApp i hashtaga #faceappchallenge, na których wyglądają jak staruszkowie.

Aplikacja została stworzona w 2017 roku przez programistów z Wireless Lab w Rosji. Posiada ona bezpłatną funkcję, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do cyfrowej zmiany twarzy, aby wyglądała na starszą lub młodszą.

W momencie, gdy aplikacja opanowała świat, wypowiedzieli się na jej temat eksperci – ostrzegają o problemach związanych z bezpieczeństwem. Gdy użytkownicy udostępniają zmienione obrazy za pośrednictwem aplikacji, automatycznie zgadzają się z Warunkami korzystania z aplikacji, które wymagają prawa do modyfikowania, reprodukowania i publikowania obrazów. Zbiera ona także dane o lokalizacji użytkownika. Do tej pory ponad 100 milionów osób pobrało aplikację z Google Play, a aplikacja jest obecnie najwyżej ocenioną aplikacją w sklepie iOS App Store w 121 krajach, według App Annie! Robi wrażenie, prawda?

Tysiące gwiazd opublikowało już swoje przerobione zdjęcia! Między innymi Drake, Jonas Brothers czy Sam Smith.

Real time marketing

Popularność FaceApp sprzyja real time marketingowi. W ostatnim czasie można zauważyć całkiem sporo postów na portalach społecznościowych, gdzie marki tworzą chwytliwe posty. Poniżej znajdują się przykłady klubów piłkarskich, marek odzieżowych, a nawet alkoholowych, które wykorzystały moment i błyskawicznie stworzyły posty, dzięki którym zyskały dodatkową promocje. Natomiast na kreacje Nivea wpadł jeden ze studentów designu z Maroka.

Aplikacja wprowadziła ogromny chaos w sieci w lipcu. Na pewno na jej popularność wpłynęły zabawy celebrytów i chęć zobaczenia tego, jak być może będzie się wyglądało za 50 lat. Należy jednak uważać i pamiętać, że FaceApp to nie tylko zabawa, a także ryzyko wykorzystywania przez aplikację naszego wizerunku.

A co Ty myślisz na temat tej aplikacji?