Znalazłeś w internecie super zdjęcie, które idealnie pasuje do Twojej strony internetowej! Radości nie ma końca, już wizualizujesz nowe miejsce w sieci, już widzisz zwiększony ruch na stronie… Ale chwilę, jesteś pewien, że możesz użyć tego zdjęcia?

Muzyka, obrazy czy zdjęcia, nawet te z darmowych zbiorów, są objęte prawami autorskimi. Za wykorzystanie ich bez zgody autora możesz trafić na 3 lata do więzienia! A jak powszechnie wiadomo: nieznajomość prawa szkodzi. Zanim więc zaczniesz poszukiwania grafiki na Facebooka czy utworu do reklamy deskorolki elektrycznej, upewnij się czy możesz to zrobić.

Jakie są rodzaje licencji?

Najpopularniejsze w internecie są dwa rodzaje licencji. Pierwszy z nich to All Right Reserved, czyli wszystkie prawa zastrzeżone. Wykorzystanie materiału z taką licencją jest bardzo ograniczone i wymaga każdorazowo zgody autora. Nie oznacza to jednak, że za wykorzystanie obrazu czy utworu musimy zapłacić – twórca może udostępnić nam swoją pracę zupełnie za darmo. Co jednak, kiedy nie mamy możliwości skontaktowania się z autorem? Niestety, zapomnij o tym super zdjęciu plaży z lotu ptaka i szukaj dalej…

Drugim rodzajem licencji jest Creative Commons, czyli w wolnym tłumaczeniu “Pewne prawa zastrzeżone”. W tym przypadku autor w momencie udostępnienia dzieła określa zasady, na których możesz skopiować, udostępnić lub pobrać jego dzieło. Zachowuje przy tym swoje prawa autorskie. Licencja Creative Commons może przybrać 6 form.

  1. CC BY – ta licencja daje Ci najwięcej możliwości. Możesz kopiować, rozpowszechniać, zmieniać i tworzyć na bazie utworu, także do celów komercyjnych. Warunkiem jest oznaczenie autora dzieła i wskazanie zmian, jeśli ich dokonałeś. W ramach tej licencji nie możesz ograniczyć innych w korzystaniu z utworu.
  2. CC BY NC – możesz kopiować, zmieniać, rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w celach niekomercyjnych. Musisz oznaczyć autora dzieła. Nie możesz ograniczyć innych w korzystaniu z utworu.
  3. CC BY ND – ta licencja pozwala Ci na kopiowanie i rozpowszechnianie utworu w oryginalnej wersji, także dla celów komercyjnych. Warunkiem wykorzystania utworu jest oznaczenie autora. Jeśli w jakikolwiek sposób zmienisz dzieło, nie możesz go udostępnić. W tej licencji także nie możesz ograniczyć innym korzystania z utworu.
  4. CC BY SA – możesz kopiować, rozpowszechniać i zmieniać utwór pod warunkiem, że na utwory zależne (czyli takie, które powstały na podstawie oryginału) będzie udzielana także licencja CC BY SA. Musisz także oznaczyć autora dzieła oraz nie możesz ograniczać innym korzystania z utworu. Ta licencja jest używana między innymi przez Wikipedię.
  5. CC BY NC SA – ta licencja pozwala Ci na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu tylko w celach niekomercyjnych. Musisz zaznaczyć autora dzieła, a modyfikując utwór, musisz swoją wersję rozpowszechniać na tej samej licencji. Nie wolno Ci ograniczyć innym wykorzystania utworu.
  6. CC BY NC ND – jest to najbardziej restrykcyjna licencja. Możesz rozpowszechniać i kopiować utwór jedynie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej formie i oznaczeniu autora.
  7. CC0 – autor dzieła zrzekł się wszelkich praw autorskich do dzieła. Możesz kopiować, zmieniać i rozpowszechniać utwór do dowolnych celów bez zgody autora.

Pamiętaj – zanim pobierzesz zdjęcie czy grafikę z internetu, sprawdź dwa razy, czy nie łamiesz praw autorskich!