Rzucić pracę na etacie, przejść na swoje, być samemu sobie szefem i robić, co się chce, we własnej firmie... Znasz to uczucie? Zaskakująco wielu ludzi w pewnym momencie swojego życia zapragnie założyć własną firmę. Jednak... zdecydowana większość z nich upada. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Zdradza to Michael E. Gerber - autor książki "Mit Przedsiębiorczości"

Mit przedsiębiorczości, czy mit porażki?

Czy to prawda, że do posiadania własnej firmy trzeba się urodzić? Mieć naturalne predyspozycje, genetycznie uwarunkowaną zdolność do zarządzania, do planowania, realizowania i analizowania wykonanych działań? Mit Przedsiębiorczości jest książką, która udowodni Ci, że założenie firmy to bardziej złożona kwestia, niż Ci się wydawało. Ale że niemal każdy jest w stanie to zrobić! Przytacza statystyki, które brutalnie pokazują, ile nowych firm upada w ciągu pierwszych 5 lat swojej działalności.

Z drugiej strony firmy, które przebiją się przez tę granicę, istnieją naprawdę. Michael Gerber od lat pomaga przedsiębiorcom dołączyć do grona tym, którym się to udało. I w swojej książce zdradza sekret ich sukcesu.

Procedura na sukces

Żeby zrozumieć, co odróżnia firmy osiągające sukces od tych, które upadają, musisz zrozumieć, co tak naprawdę sprzedaje Twoja firma, co jest jej największą wartością.

Produkt? Pewnie konkurencja ma podobny

Pracownicy? Nie ma ludzi niezastąpionych

Lokalizacja? Sama w sobie nie będzie za Ciebie zarabiać

“Mit Przedsiębiorczości” uświadomił mi, że tym, co stanowi o wielkości firmy, jest jej schemat działania. Filozofia, którą wyznaje i którą odzwierciedla każdy z pracowników oraz konkretna sekwencja działań, która sprawia, że firma staje się przewidywalna, ale też konsekwentna i za każdym razem (nawet po otworzeniu nowych lokali) tak samo dobra. Żeby stworzyć firmę, w której, mówiąc kolokwialnie, nie zajedziesz się jako szef, musisz dokładnie opisać procedurę jej działania i sprawić, że każdy pracownik, każdy manager na każdym szczebli i w każdym miejscu na świecie będzie w stanie ją zrealizować. Zyskujesz kontrolę nad całością procesów. Pracujesz NAD FIRMĄ, a nie w firmie.

Książka “Mit Przedsiębiorczości” dokładnie, krok po kroku, wyjawia, jak stworzyć dobrze działającą procedurę, z jakich elementów powinna się składać i w jaki sposób ją potem egzekwować.

Jeśli szukasz innych książek, które uczynią z Ciebie skuteczniejszego przedsiębiorcę, to mam dla Ciebie świetną propozycję książki o tworzeniu ofert w duchu storytellingu:

Model Story Brand – krótka instrukcja obsługi biznesu

Pułapka przedsiębiorcy

W Twojej głowie pojawił się pomysł na firmę, której jeszcze nie zrobił nikt i już idziesz do szefa z wypowiedzeniem! W końcu nie będziesz pracował dla tego wyzyskiwacza – znasz się na swojej pracy znacznie lepiej, niż on sam. Jesteś lepszym specjalistą, więc czemu miałoby Ci się nie udać?

I tu dochodzimy do pułapki, którą wyjaśnią 3 osobowości.

W każdym z nas drzemią 3 współpracujące ze sobą (ale nieraz podcinające sobie skrzydła) osobowości:

  1. Przedsiębiorca
  2. Manager
  3. Specjalista

Pierwszy z nich ma wizję, budzi się z głową pełną pomysłów, kreatywnie spogląda na produkt i wie, jak go sprzedać.

Drugi układa krok po kroku w konkretny plan to, co wymyślił ten pierwszy.

Trzeci natomiast wykonuje “mrówczą pracę”, zna się na rzeczy, dba o to, żeby produkt końcowy był wysokiej jakości.

I tu pojawiają się 2 problemy – po pierwsze, prawie nigdy nie jest tak, że te osobowości żyją w nas w proporcjach 1-1-1. Zawsze jesteśmy bardziej kimś, niż kimś innym. A problem drugi to fakt…, że wszyscy oni są NIEZBĘDNI do stworzenia dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa.

Mit Przedsiębiorczości wyjaśni Ci, co to znaczy być dobrym przedsiębiorcą, managerem i specjalistą. Wyjaśni, jak znaleźć złoty środek pomiędzy nimi i jak planować działanie w firmie, żeby wszystko szło zgodnie z planem.

Własna Firma – zrób to sam

Mit Przedsiębiorczości to jedna ze zdecydowanie najbardziej wartościowych książek dotyczących założenia i prowadzenia firmy. Mimo, że nie napisana przez Polaka, jest uniwersalna w swoim przekazie. Chcesz się przekonać?

Najlepiej przeczytaj ją sam – kupisz ją np. z oficjalnej strony Wydawnictwa MTBiznes (tylko teraz ze zniżką 15 %), pod poniższym linkiem:

Michael E. Gerber – Mit Przedsiębiorczości

Mit przedsiębiorczości

A jeśli chcesz założyć własną firmę albo już ją masz i marzysz o tym, żeby działała sprawniej, sprzedawała więcej i co miesiąc przynosiła Ci coraz większe dochody – przyjdź na konferencję Marketing Tu i Teraz II – “Sprzedaż”!

To niezwykłe wydarzenie trwające 2 dni (17-18 listopada), na którym 18 prelegentów-praktyków przeprowadzi Cię przez świat e-commerce, negocjacji, marketingu i ogólnie pojętej sprzedaży. Niezwykle wartościowa konferencja, na której nie może Cię zabraknąć, jeśli chcesz być lepszym przedsiębiorcą/marketerem/sprzedawcą.

Pssst! Mamy kod promocyjny na konferencję od samego Szamana Marketingu!

Wpisz przy zamówieniu “szaman50”, a Twoja cena zmniejszy się aż o połowę!

 

Konrad Orzechowski

Wódz Szybkie Pióro